Gdy spojrzymy na szczyt tabeli Ekstraklasy, w ostatnich sezonach zobaczymy tam klub, o którym jeszcze kilka lat temu słyszały jedynie osoby śledzące 1. Ligę i niższe dywizje na polakich boiskach. Raków Częstochowa, bo o nim mowa, to przykład niezwykłego sukcesu w polskiej piłce. W Ekstraklasie walczy zaledwie od sezonu 2019/20, ale pomimo to już dwukrotnie sięgnął po tytuł wicemistrza Polski, ma na koncie Puchar Polski oraz Superpuchar Polski.

W rankingach bukmacherskich ekipa z Częstochowy pretenduje w bieżących rozgrywkach Ekstraklasy do pierwszego miejsca na podium. Czy tak się faktycznie stanie? Czas pokaże. Warto wcześniej prześledzić zmagania tego klubu, który dzięki sukcesom w ostatnich sezonach zapisał się w historii piłki złotymi zgłoskami i którego nie sposób pominąć, przygotowując typy na Ekstraklasę. Gotowi? Zatem zaczynamy!
Początki
Historia Raków Częstochowa, czyli klubu piłkarskiego z Częstochowy, rozpoczyna się z początkiem trzeciej dekady ubiegłego wieku, czyli w roku 1921. Wówczas dzięki staraniom działaczy PPS zawiązano Klub Sportowo-Footbolowy Racovia. Klub został jednak niezarejestrowany z powodów politycznych, a dokładnie niezbyt przychylnego stosunku lokalnych starostów.
Kilka lat później, bo w 1927 r. klub został reaktywowany jako Robotniczy Klub Sportowy Raków, jednak nie doczekał się rejestracji. Pomimo tego Raków funkcjonował i występował w rozgrywkach, awansując z klasy C do klasy A. W latach 1939-45 działalność sportowa klubu podupadła. Po wojnie sekcję piłki nożnej odtworzono w klubie dopiero w roku 1949 roku.
W pierwszych latach po wojnie klub występował pod nazwą „Stowarzyszenie Sportowe Stal Raków”. Drużyna piłkarska klubu sukcesywnie umacniała swoją pozycję, awansując od juniorów do Ligi Zagłębiowskiej. W 2002 roku klub zmienił nazwę na KS Raków Częstochowa, a w 2011 roku na RKS Raków Częstochowa SA. Obecnie klub jest własnością Michała Świerczewskiego, a prezesem jest Adam Krawczak. Trenerem pierwszego zespołu jest Marek Papszun, a asystentami trenera Mariusz Kondak, Łukasz Włodarek, Dawid Szwarga i Kacper Jędrychowski.
Nie tylko piłka
Obecnie klub posiada wiele działów i sekcji, w tym sekcję brydża sportowego i sekcję piłki siatkowej męskiej. Wsparcie klubu zapewniają sponsorzy strategiczny, a mianowicie firma X-kom i sponsor techniczny czyli 4F. W klubie pracują także specjaliści tacy jak lekarz dr Tomasz Kuźma, masażyści czy fotograf. Dyrektorem zarządzającym jest Michał Siara, a dyrektorem działu organizacji kieruje Marcin Rzeszowski.
W latach 90-tych i na początku XXI wieku Raków przeszedł kilka trudnych sezonów, zmagał się z problemami finansowymi i zmianami w składzie zespołu. W 2003 roku klub zakończył sezon na 10 miejscu w IV lidze, ale w ciągu kilku lat udało mu się powrócić do III ligi. W 2007 roku Raków zdobył awans do II ligi, co było ważnym wydarzeniem w historii klubu. W kolejnych latach drużyna utrzymywała się na poziomie II ligi, a trener Marek Papszun i prezes Adam Krawczak pracowali nad umacnianiem pozycji klubu.
Raków dziś
W 2014 roku właściciel klubu, Michał Świerczewski, przejął 100% akcji i rozpoczął proces modernizacji klubu, wprowadzając nowoczesne metody treningowe i zarządzania. W ciągu kilku lat Raków zdobył kilka ważnych trofeów, w tym Puchar Polski w 2019 roku. W 2020 roku drużyna zdobyła mistrzostwo II ligi, co dało jej awans do Ekstraklasy, najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W sezonie 2020/2021 Raków występował w Ekstraklasie po raz pierwszy w swojej historii i zakończył sezon na 9. miejscu.
Obecnie Raków jest uważany za jeden z najlepiej prowadzonych klubów w Polsce, z silnym zespołem trenerskim i zawodnikami oraz dobrze rozwijającą się akademią piłkarską. Klub cieszy się dużym wsparciem ze strony kibiców i sponsorów, a jego historia jest dumą i inspiracją dla fanów piłki nożnej w Częstochowie i na całym świecie.
Szybki sukces Rakowa Częstochowa i rankingi polskich buków pokazują, że zaangażowanie, odpowiednie zarządzanie i planowanie oraz skuteczna praca zespołu może przynieść wymierne rezultaty, nawet w krótkim czasie!