przypomnienie hasła

Sprawiedliwość dla Łukasza!

Oceń artykuł:
5/5 (1 głos )


Zmieniają się władze, zmieniają się dyrektorzy sądów i zapisy w prawie, niezmiennie jednak w Polsce stosuje się ten sam nieludzki system, charakterystyczny dla państw totalitarnych. Areszt wydobywczy.

Sprawiedliwość dla Łukasza!
Choć oficjalnie nie ma go w żadnym kodeksie, choć oficjalnie przed wyrokiem obowiązuje domniemanie niewinności – co i rusz okazuje się, że w różnych miejscach w Polsce stosuje się areszty tymczasowe, które z „tymczasowością” nie mają zupełnie nic wspólnego.

Polska dowiedziała się o tej haniebnej praktyce przy głośnej sprawie Maćka Dobrowolskiego, który przez cztery lata pozostawał za murami bez wyroku, jedynie na podstawie dętych zarzutów skompromitowanego świadka koronnego. Sam Maciek i otoczenie walczące o sprawiedliwość dla kibica Legii podkreślali, że tego typu sprawy są codziennością. Niestety, aktualnie sprawa dotyczy jednego z nas, kibica ŁKS-u, Łukasza.

Łukasz do aresztu trafił w czerwcu 2014 roku, wtedy również przedstawiono mu zarzuty sformułowane na podstawie zeznań głównego świadka oskarżenia. Proces rozpoczął się rok później, ale do dziś ełkaesiak nie usłyszał wyroku. Niestety, mimo że w świetle prawa wciąż jest osobą niewinną, od ponad trzech lat przebywa w areszcie śledczym, będąc jednym z najdłużej przetrzymywanych „oskarżonych’ w Areszcie Śledczym w Łodzi.

Scenariusz jest zawsze ten sam – Sąd Okręgowy we Włocławku przesyła wniosek o przedłużenie aresztu tymczasowego, który zazwyczaj jest albo identyczny, albo zmieniony w sposób kosmetyczny w stosunku do poprzedniego. Sąd Apelacyjny w Gdańsku każdorazowo przychyla się do wniosku, z uwagi na „duże prawdopodobieństwo winy” czy „obawę matactwa”. Jeśli prawdopodobieństwo winy jest tak duże, to czemu od 3 lat nie ma żadnego wyroku w sprawie Łukasza? Jeśli zachodzi tak groźna obawa matactwa, dlaczego żaden z ponad 100 świadków w sprawie nie obciążył Łukasza swoimi zeznaniami? Dlaczego cały materiał dowodowy nie jest jeszcze zabezpieczony, a jeśli jest – to w jaki sposób można przy nim mataczyć?

Już sam fakt przetrzymywania kogokolwiek przez 3 lata w areszcie BEZ WYROKU jest bulwersujący i nie do zaakceptowania w państwie prawa. Ale jeśli dodamy do tego fakt, że w uzasadnieniach przedłużenia aresztu znajdują się zwyczajne kłamstwa – sprawa staje się skandalem. Sąd uzasadnia, że zarówno materiał dowodowy, jak i zeznania świadków oraz zabezpieczone środki chemiczne stwarzają konieczność przedłużenia aresztu dla Łukasza, choć:

– żaden z podsłuchów, bilingów, smsów oraz logowań
– żadne z zeznań 100 osób
– żadne spośród zabezpieczonych substancji chemicznych

w żaden sposób nie obciążają oskarżonego, a jeśli już – podważają zeznania głównego świadka. Tak stało się też zresztą w przypadku jednego z oskarżonych, których rozpoczął współpracę z prokuraturą i został zwolniony z aresztu – jego zeznania wykluczają wersję głównego świadka, na której opiera się cała sprawa Łukasza!

W przeciwieństwie do prokuratury nie chcemy wchodzić w kompetencje sądu i rozstrzygać o winie bądź niewinności naszego kolegi. Chcemy jedynie zaprotestować wobec odmawiania jednego z podstawowych praw obywatelskich w krajach demokratycznych – prawa do uczciwego procesu i sprawiedliwego wyroku.

Żądamy więc sprawiedliwości dla Łukasza, jeszcze raz podkreślmy – jak dotąd niewinnego, bo pozostającego bez wyroku sądu, człowieka, od ponad 3 lat trzymanego w areszcie tymczasowym.

#SprawiedliwośćDlaŁukasza

źródło: lksfans.pl


Komentarze (0) :

Brak komentarzy


Dodaj komentarz :