przypomnienie hasła

Surowe kary dla finalistów Pucharu Polski

Oceń artykuł:
5/5 (1 głos )


Lech Poznań oraz Legia Warszawa poznały konsekwencje za zachowanie swoich fanów podczas finału na Stadionie Narodowym. Bardzo prawdopodobne, że to jednak dopiero przedsmak tego, czego spodziewać się może Kolejorz...

Surowe kary dla finalistów Pucharu Polski
Komunikat Komisji Dyscyplinarnej PZPN

Komisja Dyscyplinarna PZPN na posiedzeniu w dniu 5 maja 2016 roku postanowiła ukarać kluby KKS Lech Poznań i Legia Warszawa w związku z brakiem porządku oraz bezpieczeństwa wywołanego zachowaniem kibiców obu klubów podczas meczu finału Pucharu Polski KKS Lech Poznań – Legia Warszawa, który odbył się na PGE Narodowym w Warszawie w dniu 2 maja 2016 roku.

Komisja Dyscyplinarna PZPN postanowiła ukarać klub KKS Lech Poznań:

1. karą zasadniczą zakazu rozgrywania meczów z udziałem publiczności w rozgrywkach Pucharu Polski w okresie jednego roku w miejscowości będącej siedzibą klubu oraz w meczu o Superpucharu Polski w 2016 roku;

2. karą zasadniczą zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na okres jednego roku w rozgrywkach Pucharu Polski i w meczu o Superpucharu Polski w 2016 roku;

3. karą zasadniczą zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców w rozgrywkach Ekstraklasy do końca sezonu 2015/2016;

4. dodatkową karą pieniężną w wysokości 250.000 (słownie: dwieście pięćdziesiąt tysięcy) zł.

Komisja Dyscyplinarna PZPN na posiedzeniu w dniu 5 maja 2016 roku postanowiła ukarać również klub Legia Warszawa w związku z brakiem porządku oraz bezpieczeństwa wywołanego zachowaniem kibiców klubu Legia Warszawa podczas meczu finału Pucharu Polski KKS Lech Poznań – Legia Warszawa, który odbył się na PGE Narodowym w Warszawie w dniu 2 maja 2016 roku karą zasadniczą – karą pieniężną w wysokości 100.000 (słownie: sto tysięcy) zł.

Jednocześnie Komisja Dyscyplinarna postanowiła zwrócić się do Rzecznika Etyki PZPN o zobowiązanie ww. klubów do naprawienia szkód wyrządzonych przez kibiców w infrastrukturze stadionowej – niezwłocznie po ich ostatecznym oszacowaniu.Świeżo po finale dyskutowano o tym, kiedy Lech zostanie z kolejnej edycji Pucharu Polski wykluczony. Lech jednak w sezonie 2016/2017 w Pucharze będzie uczestniczył bo… kary wykluczenia nie przewiduje regulamin. Stanęło więc na tym, że klub z Poznania musi zapłacić do kasy PZPNU 250 tysięcy złotych (!) a przez cały sezon kibole Poznańskiej Lokomotywy nie obejrzą pucharowych zmagań piłkarzy na żywo (nawet gdyby domowe spotkanie przeniesienie np. z Poznania do Wronek).

Lechici dostali także dwa mecze zakazu na ligę. Nie wiemy co ma piernik do wiatraka (Puchar organizuje PZPN, ligę Ekstraklasa SA), jednak ten zakaz wyjazdowy można włożyć pomiędzy bajki. Wyobrażacie sobie, żeby zabrakło kiboli z Wielkopolski na sektorze w Lubinie i u ziomków z Cracovii?

Legia ukarana została „tylko” karą 100 tysiąca złotych. W związku z tym, że jednak za wygrany Puchar Polski Legioniści otrzymają spory zastrzyk pieniędzy do klubowej kasy (okrągły milion od PZPN), wątpliwe jest to, aby kara była tak dotkliwa jak dla Lecha Poznań.

Skomplikowała się także kwestia rozegrania Superpucharu. Jeśli Legia zdobędzie mistrzostwo, mecz o super-trofeum nie będzie mogło się odbyć w stolicy ze względu na szczyt NATO. Wtedy to Superpuchar przeniesiono by do Poznania i rozegrano przy pustych trybunach. Problem zniknie jeśli.. mistrzostwo zdobędzie Piast Gliwice.

Emocje po finale powoli opadają. Chodzą jednak słuchy, że to nie koniec kar dla Lecha – decyzje Wydziału Dyscypliny uznano w PZPN za zbyt łagodne i rzecznik prawa związkowego być może złoży zażalenie. Czy zakończy się to jeszcze gorzej dla drużyny z Poznania? Oby nie, bo w naszej ocenie karanie za wyrażenie swoich emocji (race na murawie były dość dosadnym wyrażeniem tychże...) przez sfrustrowanych kiboli Lecha, którzy drugi raz pod rząd wracają do Poznania na tarczy, jest co najmniej nie na miejscu!
Komentarze (0) :

Brak komentarzy


Dodaj komentarz :