przypomnienie hasła

Historia Torcidy Hajduk - część 2

Oceń artykuł:
0/5 (0 głosów )


Na początku lat 70’ XX wieku grupa młodszych i głośniejszych kibiców Hajduka Split zaczęła formować młyn na wschodniej trybunie stadionu w Splicie i z tego miejsca prowadzili doping na meczach. Powoli, lecz sukcesywnie ta mała grupa kibiców rozpowszechnia

Historia Torcidy Hajduk - część 2
Lata 70te


Na początku lat 70’ XX wieku grupa młodszych i głośniejszych kibiców Hajduka Split zaczęła formować młyn na wschodniej trybunie stadionu w Splicie i z tego miejsca prowadzili doping na meczach. Powoli, lecz sukcesywnie ta mała grupa kibiców rozpowszechniała taki styl kibicowania. Dopatrzeć się można w ich dopingu bardzo dużego wpływu z Ameryki Południowej – ogromna ilość klubowych flag z brazylijskim „temperamentem” w śpiewach. Członkowie grupy, którzy byli ulokowani na środku wschodnich trybun stadionu Hajduka to przede wszystkim śpiewy z szalami w barwach Hajduka, ale i też próby wykręcenia pierwszych zadym z kibicami przyjezdnymi. Kibice ci zaczęli też jeździć za Hajdukiem do innych miast. W drugiej połowie lat 70 członkowie grupy zaczęli spotykać się poza meczami , konsolidując swoje środowisko i wyznaczając nowe trendy w życiu młodych ludzi. Głównym miejscem spotkań kibiców stała się cafe „Dubrovnik”. Rozmowy o nowych stadionowych pieśniach, o meczach wyjazdowych były na porządku dziennym a często pojawiały się dyskusje na tematy nie mające większego związku z piłką nożną – kwestie spotykania się przy grillu już 40 lat temu stanowiły istotną część kibicowskiego życia na Bałkanach.

Ruch chuligański miał w tamtych czasach czysto symboliczny wymiar. Dla kibiców bardziej satysfakcjonujące było słowne znieważenie kibiców przeciwnego zespołu, aniżeli fizyczna konfrontacja. Incydenty najczęściej zdarzały się na ulicach oraz dworcach kolejowych, po piłkarskim meczu. Zdarzały się także wypadki, kiedy to dochodziło do zadym na stadionie. Przykładem na to jest mecz z Crveną Zvezdą rozegrany w Splicie w 1974 roku, kiedy to setki żołnierzy (kibiców drużyny z Belgradu) skonfrontowało się z kibicami Hajduka. Zakończyło się to sporą ilością rannych i poobijanych. Warte zauważenia jest to, że w latach 70’ to kibice Hajduka Split wiedli prym w ilości kibiców na meczach wyjazdowych w byłej Jugosławii. Do Splitu prawie nikt (nie licząc Dynama Zagrzeb oraz Velezu Mostar z Bośni) nie przyjeżdżał w większej liczbie by móc przeciwstawić się kibicom z „Starego Placu” wokalnie czy też w bezpośredniej konfrontacji. Pierwszą grupą, która udała się do Splitu w ilości około tysiąca głów był Partizan Belgrad w 1978 roku. Grobari (kibice Partizana) nie wspominają tego wypadu jednak zbyt dobrze. Wiele samochodów z belgradzką rejestracją skończyło wtedy w morzu…

Lata 80te

Liczba kibiców, należących do pól-formalnych grup kibicowskich w Splicie rosła z dnia na dzień i zaczęła tworzyć prawdziwe podstawy do funkcjonowania takich grup fanatyków, jakie znamy dzisiaj. W 1980 zaistniaa potrzeba wypełnienia luki pokoleniowej, jaka wynikła z powodu rozpadu grupy zwanej „Nesvrstani”. Kilkunastu fanatyków )Kule, Vele Bakovia, Gula, Stipe, Uso, Trepea i inni) założyli nową grupę, którą nazwali „Torcida 1980”. Oczywistym jest fakt, że chcieli w ten sposób uczcić pierwotną Torcidę, powstałą w 1950 roku. Torcida 1980 to także powrót do południowo amerykańskiego stylu kibicowania.
We wczesnych latach 80’ Torcida wraz ze swoją drużyną rozpoczęła nowy rozdział w swojej historii. Przenosiny na nowy stadion, Poljud to mecze na których wisiała flaga z napisem „Torcida”. Wtedy to także w mieście zaczęły się pojawiać graffiti, tak sławne obecnie w kibicowskim świecie. Na stadionie w trakcie meczów zaczęły pojawiać się flagi z innych miast (Torcida Vranjic, Torcida Seget…) co świadczyło o wielkiej popularności grupy. Wraz z rozrostem grupy, pojawiały się kłopoty. Przykładem na to jest mecz z Olimique Marsylia, kiedy to grupa kibiców skopionych w Torcidzie przemyciła i odpaliła na stadionie bombę z gazem łzawiącym. Konsekwencją tego zachowania było to, że Hajduk został wyrzucony z europejskich pucharów na kilka lat… .


cdn…


Komentarze (0) :

Brak komentarzy


Dodaj komentarz :